تبلیغات
دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تویسرکان

دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تویسرکان
 
"بسیج یعنی حضور ، فرهنگ و الگو"
نویسندگان
لوگوی همسنگران
یکی از نکاتی که باعث امیدواری مردم به نظام سیاسی می‌شود کارآمدی نظام است، اگر نظامی مقدس و دارای ارزش باشد اما نتواند کارآمدی خود را اثبات کند و در مسیر اهداف نهایی خود حرکت کند پس از چندی مردم آن نظام را کنار خواهند گذاشت. انتخابات جایگاهی است که مردم افراد شایسته که توانایی رسیدن به اهداف نظام و مردم را دارند برمی‌گزینند تا این افراد به عنوان مدیران و قانون‌گذاران جامعه عمل کنند.
پایگاه بصیرت / گفتگو با دکتر امیر محبیان

گروه سیاسی / بنیانگذار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در بیان دلایل ماندگاری انقلاب اسلامی فرموده‌اند: «بی‌تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است؛ و رمز پیروزی را ملت می داند و نسل‌های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن: انگیزه الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی؛ و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد بود»

دکتر امیر محبیان روزنامه نگار و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سایت بصیرت به تبیین ابعاد این تعبیر و رمز ماندگاری انقلاب اسلامی پرداخته است که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

* دلایل ماندگاری انقلاب را چه می‌دانید؟

علت به وجود آورنده هر انقلاب یا حرکتی می‌تواند یکی از عوامل و علل بقاء آن نظام سیاسی، انقلاب یا حرکت باشد. علت به وجود آورنده انقلاب اسلامی ایران باور مردم ایران به این بود که در ذیل یک نظام دینی می‌توانند به عدالت دست یابند.

در همان روزها که انقلاب اسلامی پیروز شد ایدئولوژی‌ها‌، گرایش‌ها و دیدگاه‌های دیگری هم در جامعه مطرح بود که بعضا از عدالت دفاع می‌کردند اما مردم ایران به دلیل بصیرت و آگاهی که نسبت به دین اسلام داشتند نظام اسلامی را به عنوان نظام تحقق بخش آرمان‌های خود انتخاب کردند. در انقلاب اسلامی ایران هم علت ایجاد انقلاب همان علت بقاء آن است به این معنا که مردم بر این باور هستند که آرمان‌های آنها یعنی آزادی، استقلال، بزرگی کشور، رسیدن به عدالت و اهداف عالیه کشور در پرتو نظام اسلامی تحقق پیدا می‌کند این یکی از علل اصلی است که مردم همچنان از نظام اسلامی دفاع می‌کنند و آن را تحقق بخش آرمان‌های خود می‌دانند.

یکی دیگر از عواملی که باعث تحقق و بقاء انقلاب اسلامی شد رهبری است که به درستی و با دقت توانست بین خواسته‌های مردم و آرمان‌های راهبردی که می‌تواند منافع اسلام و ایران را تحقق ببخشد هماهنگی ایجاد کند و مردم این رهبری را قبول داشته باشند. رهبری دوران تاسیس که امام خمینی(ره) بودند و رهبری دوران تثبیت که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله العالی) هستند. مردم معتقد هستند که این دو بزرگوار خود نمونه تحقق یافته همان آرمان‌ها هستند، در تصمیم‌گیری مستقل و در تطابق کامل با آرمان‌ها و اعتقادات اسلامی رفتارشان مبتنی بر عدالت، پاکی و سلامت است. مجموعه اینها باعث شده که رابطه‌ای مبتنی بر مودت و اعتماد مابین رهبری و مردم به وجود بیاید در همین راستا مردم هر زمان که احساس کردند نظام و رهبری نظام برای اداره کشور نیازمند کمک هستند با تمام وجود به میدان آمدند، چرا که معتقدند رهبری نظام از جهت آرمان‌های نظام که علت به وجود آمدن این نظام سیاسی بود منحرف نشده و بلکه شکل تجسم یافته آن است.

عامل موثر دیگر در بقاء انقلاب اسلامی این است که مردم ایران، مردمی هستند که باورهای دینی برای آنها اصالت دارد، ۱۴۰۰ سال است که از اسلام می‌گذرد اما اعتقادات دینی در عمق جان مردم نفوذ کرده و از سوی دیگر هیچ ایدئولوژی جایگزینی برای اسلام ندیده‌ و نپذیرفته‌اند و تا زمانی که نظام اسلامی به عنوان بخشی از آرمان‌های امت اسلامی عمل می‌کند و از مستضعفان به عنوان بدنه اصلی و اهداف کلان خود دفاع می‌کند طبیعتا مردم هم از نظام اسلامی دفاع خواهند کرد. این نکته جالب است که بزرگترین حامیان انقلاب اسلامی در سخت‌ترین شرایط کسانی هستند که شاید کمترین بهره‌مندی از نظام اسلامی را داشته‌اند. طبقات مستضعف و نیازمند بیشترین شهید را برای نظام اسلامی داده‌اند، در حالی که کمترین بهره‌مندی را از نظام جمهوری اسلامی داشته اند. علت این است که ارتباط آنها با نظام اسلامی مبتنی بر منفعت نیست، بلکه مبتنی بر اعتقادات است و هنوز هم بر این باورند که جهت‌گیری اعتقادی نظام تغییری نکرده است.

که توده مردم ایران برای حفظ انقلاب تا پرداختن بالاترین هزینه‌ها آمادگی دارند. بسیاری از کشورها هستند که یک مسیر انقلابی را طی کرده‌اند، اما بعد از مدتی مردم پشیمان شده و حمایت خود را از آن نظام برگرفته تند و آن نظام در مقابل اشاره‌ای از دشمنان فرو ریخته است اما مردم ایران بدترین شرایط را تحمل کرده و بالاترین داشته‌های خود که جان و مالشان بود در کف اخلاص گذاشته و در اختیار نظام قرار داده اند.

عامل دیگری که می‌توان برشمرد این است که توده مردم ایران برای حفظ انقلاب تا پرداختن بالاترین هزینه‌ها آمادگی دارند. بسیاری از کشورها هستند که یک مسیر انقلابی را طی کرده‌اند، اما بعد از مدتی مردم پشیمان شده و حمایت خود را از آن نظام برگرفته تند و آن نظام در مقابل اشاره‌ای از دشمنان فرو ریخته است اما مردم ایران بدترین شرایط را تحمل کرده و بالاترین داشته‌های خود که جان و مالشان بود در کف اخلاص گذاشته و در اختیار نظام قرار داده اند.

نکته آخر این که علاوه بر تمام این موارد، جنبه مردمی نظام اسلامی حکایت از آن دارد که نظام اسلامی نظام حاکمانی نیست که به دور از منافع مردم فقط به منافع خود فکر کنند. هر کس بخواهد این گونه نگاه کند و مسیری به دور از مسیر توده‌های مردم برای حفظ قدرت، ایجاد کند طبیعتا از منظر مردم منفور خواهد بود. مردم می‌دانند که رهبری نظام و جهت‌گیری کلی نظام به نحوی است که در طول این ۳۷ سال دائما در حال شناسایی خواست مردم و تصمیم بر اساس خواست مردم است. برگزاری انتخابات‌های متعدد حاکی از این است که نظام رای مردم را به عنوان یک اصل قبول دارد و رهبری نظام آراء مردم را به گونه‌ای پذیرفته که عملا تطبیقی بین آرمان‌های نظام و خواست مردم ایجاد شود.

* انتخابات چگونه می‌تواند در ماندگاری و عدم ماندگاری انقلاب موثر باشد؟

یکی از نکاتی که باعث امیدواری مردم به نظام سیاسی می‌شود کارآمدی نظام است، اگر نظامی مقدس و دارای ارزش باشد اما نتواند کارآمدی خود را اثبات کند و در مسیر اهداف نهایی خود حرکت کند پس از چندی مردم آن نظام را کنار خواهند گذاشت. انتخابات جایگاهی است که مردم افراد شایسته که توانایی رسیدن به اهداف نظام و مردم را دارند برمی‌گزینند تا این افراد به عنوان مدیران و قانون‌گذاران جامعه عمل کنند. اگر این انتخاب با آگاهی صورت بگیرد طبیعتا سرنوشت مثبت مردم رقم خواهد خورد و بر کارآمدی نظام افزوده می‌شود، اما اگر انتخاب درست صورت نگیرد و افراد شایسته به عنوان مسئولان قانون‌گذاری و یا اجرایی کشور انتخاب نشوند، طبیعتا از اهداف انقلاب فاصله می‌گیرند و یا سرعت تحقق آن اهداف کاهش پیدا خواهد کرد.

این عوامل بر کارآمدی نظام تاثیر گذاشته و می‌تواند بر کارآمدی نظام افزوده یا از آن بکاهد، بنابراین با توجه به این که در شرایط خاص و ویژه‌ای هستیم و جمهوری اسلامی ایران توانسته با درایت رهبر معظم انقلاب و هوشمندی و بصیرت و آمادگی مردم جایگاه ویژه‌ای در عرصه جهانی پیدا کند باید با دقت و آگاهی کامل بتوان مجلسی در خور این نظام و مدیران اجرایی بزرگ‌اندیش که در خور اهداف کلان نظام باشند را برگزینیم و با توان کامل به سمت نیل به اهداف انقلاب حرکت کنیم. در این صورت بقای نظام تضمین شده و ما قادر خواهیم بود به عنوان شهروندان این کشور به نتایج حاصل از انتخاب خود افتخار کنیم.

ما باید در حوزه قضایی و ایجاد و تثبیت عادلانه از نظام اقتصادی کشور با تمام قدرت فسادزدایی کنیم خطراتی وجود دارد که تلاش می‌کند نظام اسلامی را فاسد نشان دهد که متاسفانه بعضی کوتاهی‌ها فضایی را ایجاد کرده و همین مسئله تاثیر منفی در افکار عمومی گذاشته است. ما باید از طریق پالایش نظام قضایی و حرکت در مسیری که عدالت را به عنوان یک آرمان عام به شکل مطلوبی دنبال می‌کند، فساد را ریشه کن کرده و بر کارآمدی نظام بیافزاییم.

* مهمترین تهدیداتی که انقلاب با آنها روبرو است چه مواردی است؟

بزرگ‌ترین تهدیدی که انقلاب اسلامی با آن مواجه است، تغییر ماهیت نظام اسلامی است. نظام اسلامی مبتنی بر یک سری اهداف کلان و در عین حال آرمان‌های ارزشمند توسط مردم برگزیده شده است. اگر این اهداف کلان کنار گذاشته شود یا پوسته و غالبی از آن نگاه داشته شود و محتوای آن از بین برود نتیجه چیزی جز تبدیل شدن به یک نظام لیبرال و غیر اسلامی نخواهد بود و در حقیقت این بزرگترین تهدید برای نظام اسلامی است.

نکته دوم این که اگر مدیران نظام اسلامی از جایگاه خویش باخبر نباشند و به حاکمانی تبدیل شوند که کسب قدرت و ثروت را هدف خود قرار دادند و نظام اسلامی را وسیله‌ای برای کسب قدرت و ثروت بدانند این وضعیت خطر بزرگی است و نخبگان عملا از توده‌های مردم فاصله گرفته‌اند و نتیجه کارشان مطلوب مردم نخواهد بود.

نکته دیگر این که مابین مردم و رهبری شکاف ایجاد شود، امروزه شاهد این مسئله هستیم که دشمن تلاش های بی‌شماری انجام می‌دهد تا مردم را نسبت به اهداف انقلاب دلسرد کند و تلاش می‌کند مابین رهبری نظام، مدیران ارشد نظام و توده‌های مردم فاصله بیاندازند و با گسترش افکار ناامید کننده این گونه بنمایانند که نظام به هیچ وجه کارآمدی نداشته است و وانمود کنند که نظام پیشین و نظام‌های غربی هستند که می‌توانند دنیای مردم را تامین کنند در حالی که ما معتقد هستیم نظام اسلامی در شکل کامل خود دنیا و آخرت مردم هر دو را تامین خواهد کرد.

یکی از خطرات دیگر که باید متوجه آن باشیم خطر نفوذ است، به عبارت دیگر افرادی درصدد هستند که از طریق تغییر رویکردها و گرایش‌های نظام سیاسی یک نظام غیردینی و تاثیرگذاری بر کارآمدی نظام از طریق ایجاد مسیرهای انحرافی و مشغول کردن نظام به مباحثی که ارزشی راهبردی ندارند نظام سیاسی را به یک نظام متحرک اما در مسیر انحرافی تبدیل کنند به عبارت دیگر نظام حرکت می‌کند اما به هدف خود نمی‌رسد، باید دقت کنیم که مسئولان یا جریانات سیاسی و گرایش‌هایی را بر سر کار نیاوریم که همچون موریانه نظام را از درون تهی کنند.

* انقلاب اسلامی در چه عرصه‌هایی رشد و پیشرفت داشته و در چه عرصه‌هایی دچار ضعف و کندی بوده است؟

به عقیده بنده نظام اسلامی توانسته در پی رقابت‌های جدی و سختی‌هایی که در عرصه جهانی متحمل شده جایگاه خود را در جهان تثبیت کند، همچنین از جهت کارآمدی در بعضی از حوزه‌ها توانسته کارکردهای خوبی داشته باشد و علی رغم تحریم‌های بسیار سنگینی که می‌توانست کشور را از هستی ساقط کند توانست روی پای خود بایستد و در شرایط فعلی احتمالا وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.

ما باید در حوزه قضایی و ایجاد و تثبیت عادلانه از نظام اقتصادی کشور با تمام قدرت فسادزدایی کنیم خطراتی وجود دارد که تلاش می‌کند نظام اسلامی را فاسد نشان دهد که متاسفانه بعضی کوتاهی‌ها فضایی را ایجاد کرده و همین مسئله تاثیر منفی در افکار عمومی گذاشته است.

ما باید از طریق پالایش نظام قضایی و حرکت در مسیری که عدالت را به عنوان یک آرمان عام به شکل مطلوبی دنبال می‌کند، فساد را ریشه کن کرده و بر کارآمدی نظام بیافزاییم.
[ سه شنبه 27 بهمن 1394 ] [ 10:42 ] [ بسیجی ]
درباره وبلاگ

امکانات وب
وصیت شهدا