تبلیغات
دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تویسرکان

دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تویسرکان
 
"بسیج یعنی حضور ، فرهنگ و الگو"
نویسندگان
لوگوی همسنگران
مهم‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر عبارت است از امر به بزرگ‌ترین معروفها و نهی از بزرگ‌ترین منکرها... معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ هر کسی که در این راه تلاش کند، آمر به معروف است.

گروه سیاسی/ نظام سیاسی، ساختار هویت بخشی است که می‌تواند قوام بخش یک ملت باشد. این امر وقتی ظهور و بروزکامل پیدا می‌کند که نظام سیاسی کاملا منبعث از اراده و خواست یک ملت باشد. نظام‌های سیاسی که ریشه در اراده ملت ندارند، همچون درختی آفت زده‌اند که پای در هوا دارند نه خاک و با نسیمی سرنگون شده و بین آنان و جامعه دیوار بزرگی از بی‌اعتماد در حال سربرافراشتن می‌باشد. تعیین کامل چنین قوام یافتگی را باید در نظام‌های سیاسی مردم سالار دینی جستجو کرد که بنیان شکل‌گیری آنان مبتنی بر خواست و رای ملت شکل گرفته و بنیان و اعتبار و پشتوانه این مردم‌سالاری برخواسته از آموزه‌های وحیانی و آسمانی است. در چنین نظام سیاسی‌ای، مشروعیت خاستگاهی دینی دارد اما در فرآیند آن این نه وراثت، یا غلبه و زور یا نخبه سالاری، بلکه مردم‌سالاری است که ارزش و بها یافته است.

در این نظام سیاسی همه عزل و نصب‌ها توسط اراده و تشخیص ملت بطور بی‌واسطه یا با واسطه انجام می‌شود و ابعاد نظارتی مردمی در همه رده‌ها از ذیل تا صدر و در همه زمان‌ها گسترانده شده است. اداره امور نیز در همه عرصه‌های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و حتی فرهنگی نیز با مردم است و دولت تنها نقش هدایت و حمایت و نظارت را بر عهده دارد تا امور مطابق با آموزه‌های دینی و مصالح ملت و قانون کشور پیش رود و هر چیز در جای خود باشد. چ��ین نظام سیاسی نه تنها تقدس خواهد یافت که حفظ آن در صدر واجبات قرار خواهد گرفت.

حکیم فرزانه انقلاب اسلامی در اولین روز سال جدید در بیاناتشان در جمع زائران حرم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در شرح ابعاد فریضه امر بمعروف و نهی از منکر به نکته ارزشمندی اشاره کردند که بدون شک توجه به آن در فهم گفتمان ساسی معظم له بسیار ارزشمند است. معظم له در شرح ابعاد ساخت و هندسه‌ی نظام اسلامی فرمودند:

«بعضی تصوّر میکنند امر به معروف و نهی از منکر منحصر میشود به اینکه انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمی‌کند تذکّر بدهد؛ البتّه اینها امر به معروف و نهی از منکر است امّا مهم‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر نیست. مهم‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر عبارت است از امر به بزرگ‌ترین معروفها و نهی از بزرگ‌ترین منکرها. بزرگ‌ترین معروفها در درجه‌ی اوّل عبارت است از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی؛ این امر به معروف است. معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ هر کسی که در این راه تلاش کند، آمر به معروف است؛ حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‌ترین معروف است.»

در تبیین آنچه در کلام رهبری مورد توجه قرار گرفته باید به این نکته توجه نمود که همین نظام اسلامی است که به واقع حافظ شریعت بوده و مس��ر هدایت و سعادت ملت را تضمین می‌نماید. در نگاه اسلام انسان موجودی اجتماعی است که هدایت و کمال آن جز عبور از آوردگاه جامعه حاصل نخواهد شد و همه آن مکاتب و نحله‌هایی که انسان را موجودی جدای از جامعه و دیگر انسان‌ها تعریف کرده و برای هدایت نسخه‌هایی فردی می‌پیچند، از نگاه اسلام ره به جایی نخواهد برد. در نگاه اسلام هرچند فرد به تنهایی اصالت دارد، اما این اصالت در درون جامعه معنا می‌یابد. در نگاه اسلام انسان‌های یک جامعه به مثابه کشتی نشستگانی هستند که در سفر به سوی ساحل نجات، سرنوشتی یکسان برای آنها رقم خواهد خورد. بی‌توجهی و غفلت بخشی از جامعه بدون شک در سرنوشت بخشی دیگر تاثیرگذار خواهد بود. لذا اسلام نسخه‌ای جامع که هم برای هدایت فرد و هم جامعه برنامه دارد ارائه کرده است. در این مسیر حکومت مهمترین نهاد جامعه است که تاثیرگذارترین نقش را در شکل دهی به شخصیت و هویت افراد جامعه بر عهده دارد.

در این بین اسلام که آرمانی جز هدایت بشریت به سوی هدایت و کمال ندارد، نمی‌تواند برنامه‌ای برای در اختیار گرفتن حکومت نداشته باشد. در اینصورت است که امکان هدایت اکثریت فراهم خواهد آمد و ضرورت تشکیل حکومت اسلامی و حفظ و صیانت از آن به عنوان مهمترین معروف در هر عصری مورد توجه اسلام قرار می‌گیرد.

البته همانطور که اشاره شد، این الگو بدون شک الگوی مردم‌سالارانه خواهد بود، چرا که خداوند اراده کرده است که آدمی گام‌های هدایت و تعالی را با پاهای خود بردارد و نخبگان و مصلحان جامعه تنها نقش هدایتگری و راهنمایی را برعهده گیرند. به واقع امام و هادی جایگزین اراده فرد نخواهد شد و این خود ملتند که سرنوشت خود را رقم خواهند زد. و این شرحی است بر این کلام الهی که می‌فرمایند: «ان الله لایغیروا ما بقوم حتی یغیروا مابانفسهم»
[ سه شنبه 18 فروردین 1394 ] [ 10:09 ] [ بسیجی ]
درباره وبلاگ

امکانات وب
وصیت شهدا